DPS Słoneczne Wzgórze

Kodeks etyki - DPS Słoneczne Wzgórze

KODEKS ETYKI PRACOWNIKÓW DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ „SŁONECZNE WZGÓRZE” W RYJEWIE

Postanowienia wstępne

§ 1

  1. Kodeks Etyki pracowników Domu Pomocy Społecznej „Słoneczne Wzgórze” w Ryjewie zwany dalej „Kodeksem Etyki”, zawiera zasady i wartości etyczne, wyznaczające standardy postępowania pracowników Domu Pomocy Społecznej „Słoneczne Wzgórze” w Ryjewie, w związku z wykonywaniem przez nich zadań publicznych a mających wpływ na zaufanie obywateli do działania instytucji publicznej.
  2. Szacunek dla tych wartości, przestrzeganie zasad i utrzymywanie wyznaczonych standardów ma służyć dobru mieszkańców Domu, tworzyć właściwe relacje pomiędzy pracownikami, jak i budować partnerskie stosunki pomiędzy mieszkańcami, pracownikami i rodzinami oraz resztą społeczeństwa.

 

Zasady ogólne

§ 2

  1. Ilekroć w niniejszym kodeksie jest mowa o:
    1. Domu Pomocy Społecznej – należy przez to rozumieć Dom Pomocy Społecznej „Słoneczne Wzgórze” w Ryjewie,
    2. Kodeksie – należy przez to rozumieć Kodeks Etyki Pracowników Domu Pomocy Społecznej „Słoneczne Wzgórze” w Ryjewie,
    3. Pracownikach – należy przez to rozumieć Pracowników Domu Pomocy Społecznej „Słoneczne Wzgórze” w Ryjewie.
  2. Pracownicy mają świadomość, że ich praca jest służbą publiczną, opiekuńczą i wspomagającą, a celem nadrzędnym jest dobro mieszkańców Domu Pomocy Społecznej „Słoneczne Wzgórze” w Ryjewie.
  3. Kodeks wspiera działania Pracowników oparte na zasadach:
    • praworządności,
    • bezstronności i bezinteresowności,
    • uczciwości i sprawiedliwości,
    • odpowiedzialności,
    • jawności,
    • dbałości o dobre imię Domu Pomocy Społecznej „Słoneczne Wzgórze” w Ryjewie i jego Pracowników,
    • godnego zachowania w miejscu pracy i poza nim,
    • uprzejmości i życzliwości w kontaktach z mieszkańcami i ich rodzinami, zwierzchnikami, współpracownikami i podwładnymi oraz z obywatelami,
  4. Ustala się procedurę corocznego przeglądu i monitoringu Kodeksu Etyki Pracowników Domu Pomocy Społecznej „Słoneczne Wzgórze” w Ryjewie stanowiącą załącznik nr 1 do Kodeksu Etyki.

 

Wykonywanie zadań
§ 3

  1. Pracownicy realizują swoje obowiązki zawodowe w sposób nie budzący wątpliwości etycznych.
  2. Pracownicy dążą do osiągnięcia najlepszych rezultatów swojej pracy mając na względzie wnikliwe oraz rozważne kontynuowanie powierzonych im zadań.
  3. Pracownik nie uchyla się od przyjęcia odpowiedzialności za swoje postępowanie.
  4. Pracownik zobowiązany jest do zachowania w tajemnicy wszelkich informacji uzyskanych w toku czynności służbowych.
  5. Pracownik dokłada wszelkich starań, aby jego postępowanie było jawne, zrozumiałe i wolne od podejrzeń o jakąkolwiek formę interesowności czy korupcji.
  6. Pracownik nie dopuszcza do podejrzeń o związek między interesem publicznym, a prywatnym.
  7. Pracownik nie demonstruje poufałości z osobami publicznie znanymi ze swej działalności politycznej, gospodarczej, społecznej lub religijnej, wystrzega się promowania jakichkolwiek grup interesu.
  8. Pracownik nie ulega wpływom i naciskom politycznym, które mogą prowadzić do działań stronniczych lub sprzecznych z interesem publicznym.
  9. Pracownik nie przyjmuje żadnych korzyści materialnych lub osobistych, ani obietnic takich korzyści jak również nawet drobnych prezentów.
  10. W kontaktach ze współpracownikami, Pracownik powinien respektować ich doświadczenie i wiedzę.
  11. Pracownik powinien w sposób wszechstronny i odpowiedzialny współpracować z innymi pracownikami w celu wykonywania obowiązków zawodowych.
  12. Pracownik powinien dążyć do usprawnienia funkcjonowania Domu Pomocy Społecznej „Słoneczne Wzgórze” w Ryjewie i poprawy efektywności podejmowanych działań.
  13. W kontaktach z mieszkańcami i ich rodzinami Pracownik zachowuje się uprzejmie, jest pomocny, udziela odpowiedzi na skierowane do niego pytania wyczerpująco i dokładnie.
  14. Pracownik dba o dobre stosunki międzyludzkie, przestrzega zasad zachowania właściwych człowiekowi o wysokiej kulturze osobistej, w miejscu pracy i poza nim.

 

Odpowiedzialność
§ 4

  1. Pracownik zobowiązany jest przestrzegać Kodeksu Etyki i kierować się jego zasadami.
  2. Pracownik ponosi odpowiedzialność porządkową i dyscyplinarną za naruszenie zasad Kodeksu Etyki.


Postanowienia końcowe
§ 5

  1. Wskazane w Kodeksie Etyki zasady i wartości etyczne obowiązują wszystkich pracowników Domu Pomocy Społecznej „Słoneczne Wzgórze” w Ryjewie, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy, wymiar czasu pracy oraz zajmowane stanowisko.
  2. Postanowienia niniejszego Kodeksu obowiązują również stażystów, praktykantów, wolontariuszy oraz inne osoby wykonujące pracę na rzecz Domu Pomocy Społecznej „Słoneczne Wzgórze” w Ryjewie.
  3. Pracodawca zapoznaje z treścią Kodeksu wszystkich pracowników oraz każdego przyjmowanego do pracy pracownika przed rozpoczęciem przez niego pracy, a pracownik potwierdza znajomość Kodeksu swoim podpisem pod odpowiednim oświadczeniem (zał. nr 2), które zostaje załączone do jego akt osobowych.
  4. Kodeks zostanie podany do publicznej wiadomości, w celu poinformowania mieszkańców Domu, powiatu i gminy o standardach zachowania i wykonywania obowiązków służbowych przez Pracowników Domu Pomocy Społecznej „Słoneczne Wzgórze” w Ryjewie.

PROCEDURA PRZEGLĄDU I MONITORINGU KODEKSU ETYKI PRACOWNIKÓW DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ „SŁONECZNE WZGÓRZE” W RYJEWIE

  1. Procedura corocznego przeglądu wewnętrznego i stałego monitoringu Kodeksu Etyki Pracowników Domu Pomocy Społecznej „Słoneczne Wzgórze” w Ryjewie.
  2. Procedura corocznego przeglądu zewnętrznego i stałego monitoringu Kodeksu Etyki Pracowników Domu Pomocy Społecznej „Słoneczne Wzgórze” w Ryjewie.

PROCEDURA COROCZNEGO PRZEGLĄDU WEWNĘTRZNEGO I STAŁEGO MONITORINGU KODEKSU ETYKI PRACOWNIKÓW DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ „SŁONECZNE WZGÓRZE” W RYJEWIE

  1. CELE WEWNĘTRZNEGO PRZEGLĄDU I MONITORINGU

Cel główny:

  1. Zbadanie jakości realizacji zadań nałożonych na pracownika przez przyjęty KODEKS ETYKI.

Cele pośrednie:

  1. Analiza jakości wykonywanych zadań służbowych przez poszczególnych pracowników,
  2. Zbadanie relacji wynikających z kontaktu służbowego między pracownikiem a mieszkańcem,
  3. Określenie respektowania ogólnie przyjętych norm i zasad zachowań, w stosunku do współpracowników w miejscu pracy i poza nim, a także sposobu utożsamiania się pracownika z wizerunkiem zakładu pracy w miejscach publicznych.

Procedura obowiązuje wszystkich pracowników Domu Pomocy Społecznej „Słoneczne Wzgórze” w Ryjewie.
Przegląd dokonywany jest każdego roku kalendarzowego.

  1. FORMY PRACY

Do oceny stopnia osiągniętych celów służą następujące techniki badawcze:

  1. Ankieta przeznaczona dla pracowników pt. „OCENA REALIZACJI KODEKSU ETYKI”,
  2. Ankieta przeznaczona dla mieszkańców pt. „KARTA SATYSFAKCJI KLIENTA”,
  3. Pisemne skargi i zażalenia wniesione przez interesantów.
  1. FORMA RAPORTU Z PRZEGLĄDU I STAŁEGO MONITORINGU

Do oceny stopnia realizacji KODEKSU ETYKI Dyrektor Domu powołuje Zespół z przedstawicieli poszczególnych grup zawodowych pracowników Domu.
Po gruntownej analizie dokumentów wymienionych w pkt. 2 , Zespół przygotowuje raport, który określa stopień realizacji KODEKSU ETYKI i przekazuje go:

  1. Wszystkim pracownikom,
  2. Do publicznej wiadomości na stronie internetowej Domu.

Wszelkie wnioski dotyczące przestrzegania KODEKSU przedstawiane będą przez Zespół Dyrektorowi Domu.

PROCEDURA COROCZNEGO PRZEGLĄDU ZEWNĘTRZNEGO I STAŁEGO MONITORINGU KODEKSU ETYKI PRACOWNIKÓW DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ „SŁONECZNE WZGÓRZE” W RYJEWIE

  1. CELE ZEWNĘTRZNEGO PRZEGLĄDU I MONITORINGU

Cel główny:

  1. Ocena całościowych, kompleksowych działań pracowników Domu dokonywana przez społeczność lokalną, mieszkańców i osoby zainteresowane.

Cele pośrednie:

  1. Określenie jakości wykonywania zadań służbowych przez pracowników,
  2. Ocena stopnia zachowania pracowników w stosunku do interesantów i mieszkańców Domu,
  3. Ocena stopnia kompetencji pracownika.

Przegląd dokonywany jest raz w roku kalendarzowym.

  1. FORMY PRACY

Do oceny stopnia osiągniętych celów służy:

  1. Ankieta przeznaczona dla mieszkańców Domu i ich rodzin, bezpośrednich interesantów Domu Pomocy Społecznej „Słoneczne Wzgórze” w Ryjewie, pt. „KARTA SATYFSAKCJI KLIENTA”


Ankiety pt. „KARTA SATYFSAKCJI KLIENTA” będą udostępniane na stronie internetowej Domu, a także do pobrania w Domu Pomocy Społecznej „Słoneczne Wzgórze” w Ryjewie, ul. Słoneczna 14 82-420 Ryjewo.
Wypełnione ankiety będzie można zostawić w recepcji Domu, przesłać pocztą elektroniczną na adres Domu lub wysłać listem.